تعاونی مسکن بدیع مهر

شرکت تعاونی مسکن بدیع مهر شهرستان قشم

اخبار و اطلاعيه هاي تعاوني

آقاي فرامرز فاتحي مدير عامل تعاوني مسكن بديع مهر قشم

پيشرفت مسكن هاي مهر در قشم نگاه ويژه اي را مي طلبد.

يكی از برترين موفقيت هاي دولتهاي نهم و دهم طرح عظيم مسكن مهر است.

مصاحبه روزنامه الوفاق با آقای فاتحی طی شماره ۳۷۵۳

                                                 

 

   براي دانلود صفحه كامل روزنامه  اينجا كليك كنيد. pdf   

  شركت تع اوني مسكن بديع مهر قشم با 200 نفر عضو يكي از مجريان پروژه مسكن مهر در شهرستان قشم با 200 واحد مسكوني است. كه هر 200 عضو اين تعاوني آناليز و وارد سايت شده اند. اين شركت زمين پروژه فوق را در سال 1388 تحويل گرفت. آقاي مهندس فرامرز فاتحي، مديرعامل اين شركت تعاوني در گفتگويي به تشريح عملكرد شركت و پروژه مسكن مهرقشم پرداخت. مهندس فاتحي، بازنشسته آموزش و پرورش و كارشناس دبستان و پيش دبستان، يكي از چهره هاي برتر فرهنگي در استان هرمزگان است. وي يكبار معلم نمونه كشوري، يكبار معلم نمونه الگوهاي تدريس برتر كشوري، چهار بار معلم نمونه استاني و شهرستان و پنج بار معلم نمونه در الگوهاي تدريس برتر در استان و شهرستان بوده است

. لطفاً در مورد پروژه مسكن مهر توضيح بدهيد.

 نقشه هاي فونداسيون ما قبلاً به صورت نواري اجرا مي شد. در آذرماه 1388 با انعقاد قرارداد با پيمانكار شروع به اجراي پروژه كرديم ولي در انتهاي سال متوجه شديم كه سيستم هاي مسكن مهر نواري نيست. مجدداً در فروردين 1389 با نقشه هاي جديد شروع به كار كرديم و در حال حاضر پروژه در مرحله سفت كاري طبقه اول است. در اين بين اداره تعاون در تشكيل تعاوني ها و آناليز اعضا نقش اصلي را داشته است و در ابتداي كار اداره مسكن و شهرسازي متولي تعاوني ها بود. متأسفانه از دو ماه پيش طي تفاهمنامه اي بين بنياد مسكن و مسكن و شهرسازي، تعاوني هاي مسكن قشم تحت پوشش بنياد مسكن قرار گرفت. فلسفه وجود بنياد مسكن براساس دستور امام رحمه الله عليه براساس ساخت مسكن در روستاها از محل حساب 100 امام بوده است. اين بدين معني است كه بنياد مسكن بايد در روستاها فعاليت كند و توانايي انجام كار در شهرها را ندارد. مثلاً از نظر تأمين مصالح، در قشم فقط بلوك عادي توليد مي شود و پيمانكار مجبور است از شهرهاي همجوار با احتساب هزينه راه و 12 درصد افزوده حمل و نقل مصالح را به قشم بياورد. از طرف ديگر به دليل هجوم مسافران نوروزي عبور و مرور كاميون در قشم در فرودين ماه تعطيل است، لذا كار عملاً تعطيل مي شود با توجه به پنج ماه هواي شرجي در اين جزيره، كيفيت و كميت كار نصف مي شود.

ميزان اشتغالزايي چند نفر بوده است؟

وي گفت: در حال حاضر كه پروژه عملاً در مراحل ابتدايي است ما 24 نفر را استخدام كرده ايم ولي با پيشرفت پروژه افراد بيشتري استخدام خواهد شد.

چه زماني پروژه تحويل خواهد شد؟

اگر اعضا سهم آورده خودشان را به ازاي هر نفر 8 ميليون از 10 ميليون تومان به موضع پرداخت كنند و اگر بنياد مسكن متناسب با پيشرفت فيزيكي پروژه اقساط وام را آزاد كند، قصد داريم به ياري خداوند طي هفته دولت يا هفته تعاون سال آينده پروژه را به بهره برداري كامل برسانيم.

چه درخواستي از وزير مسكن و شهرسازي داريد؟

جناب آقاي وزير مطلع هستند كه قشم تنها جزيره كشور است كه در آن پروژه مسكن مهر اجرا ميشود. اولاً از مسئولين امر خصوصاً از مديرعامل منطقه آزادقشم تشكر مي كنم و تشكر ويژه دارم از آقاي ايران نژاد فرماندار محترم قشم كه توانستند از منطقه آزاد يك قطعه زمين بگيرند. و از آنجا كه زمين در قشم خاصيت روانگرايي دارد بيش از يك ميليارد و يكصد ميليون تومان صرف آماده سازي زمين توسط پيمانكار گرديد. ما در اين پروژه مشكلات مالي زلذا از جناب آقاي نيكژاد وزير محترم مسكن و شهرسازي خواهش مي كنيم ديد ويژه اي به جزيره قشم، پيمانكار و كارفرمايان داشته باشند. بانك مسكن چهار سطح براي اعطاي وام 24 ميليون توماني اعلام كرده است كه سطح اول آن مربوط به سبك سازي است نه صنعتي سازي. صنعتي سازي تعريف خاص خودش را  دارد كه شامل پيج و مهره، دستگاه هاي پيشرفته و قطعات پيش ساخت ميشود. طراحي مسكن هاي مهر در جزيره قشم بگونه اي است كه فوندانسيون عملاً در سازه اجرا مي شود و ديوار برشي در اين طرح معني ندارد. پس سطح اول بانك مسكن از نظر ما باطل است. در صورت اجراي ديوار، سقف، درب و دريچه )مربوط به سه سطح ديگر( وام 24 ميليوني مربوط به سبك سازي يا صنعتي سازي به ما تعلق مي گيرد. از جناب آقاي وزير تقاضا مي كنيم، از آنجا كه پيمانكاران در ساخت مسكن مهر در اجراي سازه هيچ كاري نمي توانند بكنند ولي در ديوار و سقف و دريچه امكان سبك سازي وجود

دارد، كمك كنند تا 24 ميليون تومان از طريق معرفي به بانك در اختيار تعاوني قرار بگيرد تا تعاوني به ازاي پيشرفت فيزيكي پروژه در اختيار پيمانكار قرار بدهد. مشكل ديگر مربوط به مراحل آزادسازي وام توسط بانك مسكن است. قبل از سال 89 وام در سه مرحله 30 درصدي، 40درصدي و 30 درصدي آزاد مي شد ولي در سال 89 در مرحله اول 15 درصد وام آزادميشود، در مرحله دوم 40 درصد و بعد به تدريج آزاد ميشود. قرارداد تعاوني با پيمانكار براساس سفت كاري و مرحله به مرحله بوده است يعني ما به ازاي فونداسيون بايد 15درصد، به پيمانكار پرداخت كنيم، با اجراي طبقه اول 10 درصد، طبقه دوم 10 درصد، طبقه سوم 10 درصد و طبقه چهارم 10درصد پرداخت مي كنيم. بانك مسكن اعلام كرده است كه 40 درصد وام را بعد از اجراي طبقه پنجم آزاد مي كند كه در اين صورت قرارداد تعاوني با پيمانكار در خصوص پرداخت مرحله به مرحله به مشكل بر مي خورد. لذا از جناب آقاي نيكژاد وزير محترم مسكن و شهرسازي خواهشمنديم با توجه به چهار تعاوني فعال مسكن مهر در شهر قشم كه با پيمانكاران قرارداد سفت كاري دارند و بايد با اجراي هر قسمت به پيمانكاران پول پرداخت كنند، دستور بفرمايند تا آزادسازي وام قبل از طبقه پنجم و طبق قراردادهاي تعاوني ها باپيمانكاران صورت بگيرد. با ادامه روند آزادسازي وام بعد از طبقه پنجم پيمانكاران حاضر به همكاري نمي شوند و بانك نيز 40 درصد را به موقع پرداخت نمي كند. مضافاً اينكه جزيره قشم با كثرت گروهها، نژادها، لهجه ها و زبان ها، مانند ايراني كوچك در دهانه خليج فارس است كه اكثريت مردم آن فقير هستند. مشكلات مربوط به تأمين مصالح، هواي گرم و يك ماه تعطيلي نوروز باعث شده است كه پيمانكاران و تعاوني هاي مسكن مهر فقط 7 ماه از سال توانايي اجراي پروژه را داشته باشند.

                                                                                                                                  

                                                                                                                                                   باتشكر فراوان از آقاي فاتحي

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 17:8  توسط تعاونی مسکن بدیع مهر